Ludzie, błagam was, proszę was, i nie wiem, co jeszcze,
nie będzie żadnego prawa jazdy kat. D od 24 lat!
Jest i będzie od 21 lat!
Zapis w ustawie o kierujących pojazdami, mówi o
kierowaniu jako czynności samodzielnej a nie o robieniu kursu prawa jazdy! Od razu też jest wyraźne zastrzeżenie, że można kierować od 21 lat pod warunkiem ukończenia kwalifikacji wstępnej.
Nigdzie nie jest napisane, że kurs kat. D można rozpocząć w wieku 24 lat. Poza tym,
skoro ustawa o transporcie drogowym umożliwia podjęcie pracy osobie z kat. D na autobusach do 17 miejsc na liniach do 50 km po ukończeniu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, to znaczy, że można ją skończyć i NIE TRZEBA czekać do 23 czy 24 lat. To chyba logiczne! Nie ma też ŻADNYCH ograniczeń wiekowych co do odbywania kwalifikacji przyspieszonej. To wyłącznie WYMYSŁ niektórych ośrodków!
Przeczytajcie odpowiednie fragmenty ustaw:
Ustawa o kierujących pojazdami:
Cytuj:
Art. 8.1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
7) 24 lata - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
(...)
b) D i D+E, z zastrzeżeniem (...) art. 9
No to zerknijmy do art. 9:
Cytuj:
Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
(...)
2) D i D+E wynosi 21 lat.
2. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną przyspieszoną, określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii D i D+E wynosi:
1) 23 lata lub
2) 21 lat, z tym że taka osoba może kierować wyłącznie pojazdami wykonującymi regularne przewozy na liniach komunikacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r., o transporcie drogowym na trasie nieprzekraczającej 50- km.
Podobnie wszystko opisuje Ustawa o transporcie drogowym:
Cytuj:
Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
1) ukończyła:
(...)
b) 21 lat - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
(...)
- D lub D+E. o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną
- D1 lub D1+E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednia kwalifikację wstępną przyspieszoną
c) 23 lata - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E,. o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną.
I w końcu w tej samej Ustawie o transporcie drogowym są wymienione WARUNKI uzyskania kwalifikacji wstępnej (dotyczy to wszystkich jej rodzajów):
Cytuj:
Art. 39b. 1. Do uzyskania kwalifikacji wstępnej może przystąpić osoba:
1) która na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
a) przebywa co najmniej 185 dni w roku ze względu na więzi osobiste lub zawodowe, albo
b) studiuje od co najmniej sześciu miesięcy i przedstawi zaświadczenie potwierdzające ten fakt;
2) niebędąca obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mająca zamiar wykonywać przewozy na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Kierowca obowiązany jest uzyskać kwalifikacje wstępna, odpowiednio do pojazdu, którym zamierza wykonywać przewóz drogowy, w zakresie bloków programowych określonych odpowiednio do kategorii prawa jazdy:
1) C1, C1+E, C i C+E;
2) D1, D1+E, D i D+E.
Czy jest tu gdzieś wymagany wiek? Nie ma! Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych!
No to WNIOSKI:
1. Prawo jazdy kat. D można i będzie można uzyskać od 21 lat. Kurs można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 21 lat.
2. Jeśli ktoś skończył kwalifikację wstępną ("pełną", 280 godzin), może kierować i być zatrudnionym w transporcie drogowym od 21 lat
3. Jeśli ktoś skończył kwalifikację wstępną przyspieszoną (140 godzin) może kierować i być zatrudnionym w transporcie drogowym:
a) - od 23 lat
b) - od 21 lat, ale tylko na trasach do 50 km i pojazdami, do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kat. D1 lub D1+E, czyli do 17 miejsc.
4. Z pkt. 3 b jasno wynika, że MOŻNA już od 21 lat pracować w transporcie drogowym po ukończeniu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Skoro tak, to znaczy, że można tę kwalifikację przyspieszoną skończyć już po skończeniu 21 a nie dopiero 23 lat!
Pamiętajcie!
Jeśli mówią wam, że kwalifikację przyspieszoną na D można zrobić dopiero od 23 lat, opowiadają BZDURY! Można ją skończyć wcześniej, tylko wtedy ma się do ukończenia 23 lat to ograniczenie (autobusy do 17 miejsc i na trasach do 50 km).
Jeśli mówią wam, że prawo jazdy kat. D będzie od 24 lat, opowiadają BZDURY! Skoro po zrobieniu pełnej kwalifikacji wstępnej można kierować i pracować od 21 lat, to tym bardziej prawo jazdy będzie można uzyskać w tym wieku.
_________________
B,
C,
D.
Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii