Dobra, postaram się jak najkrócej i jak najjaśniej wytłumaczyć.
Chcemy zostać kierowcą zawodowym.
1.Zapisujemy się na kurs prawa jazdy i zazwyczaj na pierwszych godzinach teorii przychodzi lekarz i nas bada. Po takim badaniu otrzymujemy takie orzeczenie:
http://www.drukiakcydensy.pl/photos/prods/3102_1_l.jpg
Orzeczenie te zostaje w OSK, w którym robimy uprawnienia i później "wędruje" do WORD i kończy swoją "wycieczkę" w odpowiednim dla nas Wydziale Komunikacji (czyli tam, gdzie odbieramy PJ).
2. Po uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami chcemy zrobić KW. Wtedy musimy udać się na badania psychologiczne oraz badania u lekarza medycyny pracy. Po tych badaniach otrzymujemy takie orzeczenia:
http://images43.fotosik.pl/515/5e7bba60428466aamed.jpg
http://img140.imageshack.us/img140/7659/snc00595.jpg
3. Powyższe dwa orzeczenia uprawniają nas już do wykonywania zawodu kierowcy (np. na kategorii B). Jednak do tych dwóch orzeczeń należy dodać świadectwo kwalifikacji zawodowej (po ukończeniu KW) i na podstawie tych trzech kwitów uzyskujemy kod 95 w Prawie Jazdy, co się wiąże również z wymianą dokumentu.
Rada: Przed rozpoczęciem jakichkolwiek starań o wyższe kategorie i KW zalecam najpierw udać się samemu na badanie psychologiczne, żeby później się nie okazało, że pieniądze na szkolenia poszły w błoto. A właśnie na psycho się zdarza, że mamy jakiś defekt, który eliminuje nas z zawodu.