Od dwóch lat staramy się zmienić coś w sprawie karania kierowców w systemie ViaTOLL. Przez ten czas skontaktowaliśmy się z tuzinem posłów, stowarzyszeniami czy ministrem transportu. Działania te nic nie dały.
Dlatego doszliśmy do wniosku że musimy wszyscy wziąć sprawy w swoje ręce. Otóż najlepszym rozwiązaniem jest złożenie w Sejmie obywatelskiego projektu zmian „Ustawy o drogach publicznych”. Mimo, że obywatelskie projekty nie cieszą się poparciem obecnego sejmu to jest to jedyne wyjście jak na dzień dzisiejszy. Projekt, którego zarys przedstawiam poniżej jest autorstwa naszych prawników, specjalistów w tej materii. Jego pełną wersję oraz wzór karty do zbierania podpisów na stronie:
http://transtica.pl/projekt-viatoll.html .
Jakie zmiany wprowadza nasz projekt?
1. Zwolnienie z opłat drogowych pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne.
2. Zwolnienie z opłat drogowych samochodów osobowych ciągnących przyczepy/lawety oraz campery.
3. Wprowadzenie alternatywy wniesienia opłaty drogowej w inny sposób niż elektroniczny - np. poprzez Internet lub specjalne miejsca w Punktach Obsługi Klienta lub Punktach Dystrybucji viaTOLL.
4. Rozszerzenie uprawnień konsorcjum Kapsch poprzez przyznanie im możliwości weryfikacji podstawowych informacji potrzebnych do ustalenia czy nastąpiło naruszenie dotyczące poboru opłat zanim wiadomość ta zostanie przesłana do GITD. Weryfikacja naruszeń na początkowym etapie obniży liczbę błędnie przesłanych incydentów nieuiszczenia opłaty w całości/niepełnej wysokości do GITD i obniży statystyki błędnie wygenerowanych wezwań do wskazania kierującego.
5. Zmiana adresata sankcji za nieuiszczenie opłaty. Karany powinien być właściciel pojazdu, lub osoba, która miała rzeczywisty wpływ na powstanie naruszenia.
6. Likwidacja kar pieniężnych za przejazd bez uiszczenia opłaty pojazdów wyposażonych w Viabox i zarejestrowanych w systemie. Zaległe opłaty można uregulować wstecz wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie.
7. Zmiana nieproporcjonalnie wysokich stawek kar poprzez ich obniżenie i dostosowanie do realiów zarobków polskiego społeczeństwa. Polskie kary są najwyższe w Europie. Projekt zakłada kary w wysokości 300 i 500 złotych.
8. Zmiana dotychczasowego bezprawnego karania kierowców polegającego na mnożeniu kary 3 000/1 500 zł przez liczbę przejechanych bramownic kontrolnych.
9. Zniesienie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o nałożeniu kary. Wykonanie kary będzie możliwe dopiero po rozpatrzeniu sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.
10. Przesyłanie wraz z wnioskiem o wskazanie kierującego pojazdem dokumentacji fotograficznej umożliwiającej zidentyfikowanie kierującego pojazdem.
11. Obniżenie okresu przedawnienia- do 180 dni od dnia popełnienia naruszenia.
Tylko te zmiany mogą zmienić obraz elektronicznego systemu poboru opłat w naszym kraju. Nie mamy żadnej gwarancji, że projekt ten (jeśli uda nam się zgromadzić dostateczną liczbę podpisów) nie polegnie w Sejmie. Przyświeca nam jednak zasada: NIC O NAS BEZ NAS…
Zwracamy się do Państwa z apelem o wsparcie naszej inicjatywy w każdy możliwy sposób. Tyko w ten sposób będziemy mogli cokolwiek zmienić. Pojedynczo jesteśmy jednostkami, ale razem jesteśmy siłą, która ma szansę coś zmienić. Nie zapominajcie Państwo o tym.