Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 13:07
Posty: 7
Samochód: ACTROS

Witam Forumowiczów... Postanowiłem założyć ten temat gdyż nie znalazłem takiego na forum a mianowicie: Interesuje mnie i was pewnie tez podstawy prawne które bronią naszych praw w kwestii rozładunku towaru na rampach otóż prosze wpisywać artykuły ,paragrafy przemawiajace do tego ze to odbiorca powinien rozładować samochód czy naczepę ... jak znajdę chwile to wkleje stan prawny na posługiwanie się elektrycznymi wózkami paletowymi jak i ograniczenia w stosowaniu ręcznego paleciaka .
Proszę o wklejanie wszelkich informacji zwiazanych z tym tematem ....

Musimy zacząć walczyć o swoje prawa...

Dziś napisałem pismo do PIP z prośbą o kontrol firmy


Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 13:07
Posty: 7
Samochód: ACTROS

Na każdy wózek widłowy SILNIKOWY są potrzebne uprawnienia (na paleciak elektryczny także-posiada silnik), mało tego jeżeli takim paleciakiem elektrycznym chciałbyś rozładowac naczepę w jakieś firmie X (mając uprawnienia oczywiście) to właściciel, dyrektor, szef lub ktoś uprawniony musi Ci wystawić POZWOLENIE NA WYKONYWANIE tym paleciakiem pracy na terenie tej firmy


Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6331
Lokalizacja: Wrocław

aby obsługiwać takie wózki trzeba mieć uprawnienia III WJO - Wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 13:07
Posty: 7
Samochód: ACTROS

przepisy BHP:

4. Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:


1) 350 kg – na wózku 2-kołowym,
2) 450 kg – na wózku 3- lub 4-kołowym.

Przy przemieszczaniu ładunku na wózku po pochyleniach większych niż 5 % masa ładunku, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:
1) 250 kg – na wózku 2-kołowym,
2) 350 kg – na wózku 3- lub 4-kołowym.

Prawo Przewozowe:
Art. 43.
Jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy.

czynności ładunkowe obejmują załadowanie towaru. kierowca odpowiada za rozmieszczenie (instruując załadowce jeśli to konieczne) i za zabezpieczenie towaru.


Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 13:07
Posty: 7
Samochód: ACTROS

Czy do obsługi wózka paletowego podnośnikowego ręcznego są wymagane uprawnienia? Wózek z napędem silnikowym wymaga uprawnień, choć w tym przypadku nie ma silnika, ale jest mechanizm podnośnikowy, więc ze względu na to może są jednak jakieś uprawnienia potrzebne? Czy uprawnienia na standardowy wózek widłowy z napędem są wystarczające, czy trzeba zrobić jakieś ekstra na taki wózek podnośnikowy bez napędu? Czy taki ręczny wózek podnośnikowy, podobnie jak widlak z napędem należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego?
Do wózków z napędem silnikowym (spalinowym, elektrycznym), kół jezdnych ma zastosowanie rozporządzenie MG z 10.5.2002 r. w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. Nr 70, poz. 650, ze zm.).
Jeżeli wózek nie ma napędu kół jezdnych (jest wózkiem ciągnionym lub pchanym przez człowieka, czyli jest wózkiem ręcznym), to przy jego użytkowaniu (jako sprzęcie pomocniczym w ręcznych pracach transportowych) zastosowanie ma rozporządzenie MPiPS z 14.3.2000 r. w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. Nr 26, poz. 313, ze zm.). Rozporządzenie to nie określa wymagań kwalifikacyjnych dla osób użytkujących takie wózki. Wystarczy więc przeszkolenie pracownika w ramach szkolenia w dziedzinie bhp (instruktażu stanowiskowego).
Na marginesie przypominamy, że dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku ręcznym po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekraczać:
dla mężczyzn 450 kg łącznie z masą wózka, a
dla kobiet – 80 kg (oczywiście także łącznie z masą wózka).
Wózki ręczne mające mechanizm hydrauliczny służący do uniesienia palety na czas jej przemieszczania (tzw. paleciaki) nie podlegają dozorowi technicznemu (inaczej mówiąc nie trzeba ich zgłaszać do Urzędu Dozoru Technicznego). Dozorowi podlegają, zgodnie z rozporządzeniem RM z 16.7.2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. Nr 120, poz. 1021, ze zm.), wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (§ 1pkt 6 lit. l rozporządzenia).
Paleciak nie jest wózkiem jezdniowym podnośnikowym, ani nie posiada mechanicznego napędu podnoszenia (unoszenie następuje w wyniku ręcznego – ewentualnie nożnego – napędu pompy oleju).


Post Wysłano: 10 gru 2013, 13:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 13:07
Posty: 7
Samochód: ACTROS

Jakie kwalifikacje powinien mieć operator: elektrycznego wózka unoszącego prowadzonego ręcznie (paleciaka), wózka z mechanicznym napędem podnoszenia prowadzonego ręcznie, wózka widłowego. Czy pracodawca, zatrudniając pracownika, który odbył kurs kierowcy wózków jezdniowych z napędem silnikowym zorganizowany przez ośrodek zewnętrzny, może na podstawie zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu, wystawić imienne zezwolenie dla tego pracownika do obsługi wózków jezdniowych na terenie zakładu pracodawcy?Czy zaświadczenie, imienne zezwolenie i instruktaż stanowiskowy są wystarczające w świetle przepisów wynikających z rozporządzenia MG z 10.5.2002 r. w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym? Czy zezwolenia wewnętrzne w fabryce, na wózki jezdniowe muszą być wydawane wszystkim osobom obsługującym wózki?
Wymienione w pytaniu wózki mają silnikowy napęd kół jezdnych (nie są wózkami ręcznymi – bez napędu), tak więc mają do nich zastosowanie przepisy rozporządzenia MG z 10.5.2002 r. w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. Nr 70, poz. 650, ze zm.). Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia, do obsługi wózka może być dopuszczony pełnoletni pracownik, który uzyskał:
uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami, lub
imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne tylko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.
Użycie w przepisie spójnika „lub” dopuszcza alternatywne uzyskiwanie kwalifikacji, a zatem wystarczy uzyskać jeden z tych dokumentów – uprawnienie operatora albo imienne zezwolenie.
Uprawnienie operatora
Uprawnienie operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami, to:
wpis do książki operatora wydanej przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie na podstawie rozporządzenia MG z 20.9.2001 r. w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. Nr 118, poz. 1263) lub
zaświadczenie kwalifikacyjne Urzędu Dozoru Technicznego uprawniające do obsługi wózka, wydane przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego, po sprawdzeniu kwalifikacji w trybie określonym w rozporządzeniu MG z 18.7.2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. Nr 79, poz. 849, ze zm.).
Wpis do książki operatora
Zgodnie z § 23 powołanego rozporządzenia w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, maszyny robocze, o których mowa w załączniku 1 do rozporządzenia, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Wózki z napędem spalinowym lub elektrycznym (akumulatorowym):
podnośnikowe oraz
platformowe
są wymienione w grupie IV Maszyny różne i inne urządzenia techniczne pod pozycjami 12–15 załącznika 1 Maszyny i urządzenia techniczne stosowane przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych, do obsługi których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu do tego rozporządzenia.
Osoba, która uzyskała pozytywny wynik sprawdzianu, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora. Wzór książki operatora zawiera załącznik 2 do rozporządzenia. Wpis do książki operatora potwierdza spełnienie wymagań dydaktycznych, sprzętowych i lokalowych jednostkom, które prowadzą szkolenie (ich lista jest publikowana na stronie internetowej Instytutu – www.imbigs.org.pl/).Ponadto opracowuje programy szkolenia i prowadzi listę wydawanych świadectw i wpisów do książki operatora.
Zaświadczenie kwalifikacyjne
Rozporządzeniem MG z 18.07.2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych określono, m.in. tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji.
W załączniku 2 do tego rozporządzenia, w części 1 Urządzenia techniczne, przy których obsłudze wymagane jest posiadanie kwalifikacji, pod pozycją 13 umieszczono wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Wózki tego rodzaju (np. powszechnie używane widlaki) podlegają również dozorowi technicznemu (nie mogą być eksploatowane bez ważnej decyzji UDT zezwalającej na ich eksploatację). Zaświadczenie kwalifikacyjne wydaje UDT po zdaniu egzaminu sprawdzającego przed komisją kwalifikacyjną, na wniosek osoby zainteresowanej lub na wniosek pracodawcy zatrudniającego tę osobę.
Jak wynika z powyższego, UDT nie wydaje zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi wózków jezdniowych platformowych i unoszących.
Wózki unoszące, to takie, których konstrukcja zezwala na uniesienie ładunku tylko na wysokość transportową (do 30 cm ponad podłoże).
Przykład
Do wózków unoszących należą, np. paleciaki elektryczne, z elektrycznym napędem kół jezdnych i mechanicznym lub ręcznym napędem układu unoszenia.
Nie wydaje również zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi wózków ręcznych (bez napędu kół jezdnych), a także tych, które nie mają mechanicznego napędu podnoszenia tylko, nazwijmy to, ręczny (np. olej do siłownika pompowany jest ręczną lub nożną pompą).
Imienne zezwolenie
W przypadku gdy pracownik nie ma (z jakichkolwiek względów) żadnego z wymienionych wyżej uprawnień operatora (wpisu do książki operatora, zaświadczenia kwalifikacyjnego) na wózek, który pracodawca zamierza mu udostępnić do korzystania, to zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, może być dopuszczony do obsługi tego wózka po wydaniu mu przez pracodawcę imiennego zezwolenia. Jednakże w § 4 ust. 2 powołanego rozporządzenia określono, że imienne zezwolenie może być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego ds. gospodarki.
Do końca 2010 r. jednostką tą był Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki w Mysłowicach, a od początku 2011 r. – Urząd Dozoru Technicznego, ściślej Dział Szkoleń w Oddziale UDT w Gliwicach, ul. Robotnicza 4A, 44–100 Gliwice.
Pracodawca może prowadzić szkolenie kierowców wózków jezdniowych dla swoich pracowników:
we własnym zakresie – używać do nauki własnego sprzętu i zatrudniać jako wykładowców i instruktorów swoich pracowników lub
korzystać z usług firm zewnętrznych.
Szkolenie takie powinno przebiegać jednak zawsze wg programu opracowanego lub zatwierdzonego przez wspomnianą wyżej jednostkę wyznaczoną przez ministra gospodarki. Ukończenie szkolenia według innego programu nie daje podstawy pracodawcy do wydania pracownikowi imiennego zezwolenia. Uczestnikowi szkolenia powinna być przekazana wiedza teoretyczna i praktyczna w zakresie niezbędnym do właściwej obsługi określonego rodzaju/typu wózka, który będzie użytkował na terenie zakładu pracy.
Jeżeli pracownik przedłoży pracodawcy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kierowców wózków przeprowadzonego przez inny podmiot (np. przez poprzedniego pracodawcę, powiatowy urząd pracy, ośrodek doskonalenia zawodowego), to pracodawca może uznać to szkolenie i na jego podstawie (przedłożonego zaświadczenia) wydać pracownikowi imienne zezwolenie. Warunkiem jest jednak, aby to szkolenie było przeprowadzone na podstawie programu opracowanego lub zatwierdzonego przez ww. jednostkę wyznaczoną przez ministra gospodarki (należy to sprawdzić np. przez Internet) i odpowiadało programowo rodzajom/typom wózków, które będzie pracownik obsługiwał u pracodawcy.
Przykład
Inny jest np. program szkolenia dla kierowcy wózka unoszącego prowadzonego, a inny dla widlaka.
Ukończenie szkolenia wg innego programu (opracowanego lub zatwierdzonego przez inną niż ww. jednostkę wyznaczoną przez MG) lub niezgodnego dla danego rodzaju/typu wózka nie daje podstawy pracodawcy do wydania pracownikowi imiennego zezwolenia.
Osoby, których kwalifikacje zostały potwierdzone przez UDT (mające zaświadczenie kwalifikacyjne) lub Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (mające wpis do książki operatora) uprawnione są do obsługi wózków jezdniowych określonego rodzaju/typu na terenie całego kraju, podczas gdy imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę ważne jest tylko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.
Jeżeli pracownik ma uprawnienia operatora do obsługi wózków jezdniowych określonego rodzaju/typu (ma wpis do książki operatora lub zaświadczenie kwalifikacyjne UDT), to pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia temu pracownikowi dodatkowo imiennego zezwolenia, aby dopuścić go do obsługi wózka. Wystarczy to uprawnienie. Należy pamiętać, że niezależnie od posiadanych przez pracownika kwalifikacji i umiejętności potwierdzonych stosownym dokumentem, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi – przed dopuszczeniem go do wykonywania pracy – przeszkolenie w zakresie bhp (instruktaż ogólny i stanowiskowy). Dotyczy to również pracy na stanowisku operatora wózka. Uwaga ta odnosi się również do profilaktycznych badań lekarskich.
Wracając do pytania pierwszego:
operator elektrycznego wózka unoszącego prowadzonego ręcznie (paleciaka) powinien mieć imienne zezwolenie (uprawnień operatora, o których mowa na początku, nie wydaje się na tego rodzaju wózki),
operator wózka z mechanicznym napędem podnoszenia prowadzonego ręcznie powinien mieć jedno z wymienionych uprawnień (wpis do książki operatora, zaświadczenie kwalifikacyjne) lub imienne zezwolenie,
operator wózka widłowego – jak w punkcie powyżej.


Post Wysłano: 10 gru 2013, 21:28

Użytkownik

Online

Online

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5095
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Prawo Przewozowe:
Art. 43.
Jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy.
umowa między nadawcą i odbiorcą stanowi, że załadunek lub rozładunek należy do kierowcy.
amen.

tam gdzie jeżdżę sam rozładowuję i ładuję swój samochód czasami pomaga mi pracownik magazynu choć czasami bywa to męczące ( trzeba pomyśleć jak załadować by sie zmieścić) bo pracownikowi jest to obojętne jak wstawi palety, a mnie już nie koniecznie.

na dodatek mam za czynności załadunkowe i rozładunkowe zapłacone.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 gru 2013, 1:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 kwie 2006, 22:05
Posty: 207
GG: 5539280
Samochód: Iveco Stralis 480
Lokalizacja: Chodziez

interesuje mnie jeszcze ten zapis
Cytuj:

Na marginesie przypominamy, że dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku ręcznym po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekraczać:
dla mężczyzn 450 kg łącznie z masą wózka, a
dla kobiet – 80 kg (oczywiście także łącznie z masą wózka).
jako ze dzis czytalem jak sie baby w tv klocily ze maja te same prawa to chyba powinno byc to uregulowane jakos inaczej
nie powinno byc zalezne od plci ale chyba raczej od wagi czlowieka 8)

_________________
LASEKUR LASEKUROLUM AB1993 CE1997 DE2008


Post Wysłano: 19 gru 2013, 21:37

Użytkownik

Online

Online

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5095
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
interesuje mnie jeszcze ten zapis
Cytuj:

Na marginesie przypominamy, że dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku ręcznym po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekraczać:
dla mężczyzn 450 kg łącznie z masą wózka, a
dla kobiet – 80 kg (oczywiście także łącznie z masą wózka).
jako ze dzis czytalem jak sie baby w tv klocily ze maja te same prawa to chyba powinno byc to uregulowane jakos inaczej
nie powinno byc zalezne od plci ale chyba raczej od wagi czlowieka 8)
niekoniecznie - gruby i ciężki często nie da rady bo ciągnie za sobą własną masę :D

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: