To wszystko jest kupsko prawda
Simensy tak samo nie wrzucały pauzy po zapłonie, bodajże w 08/09 zmienili oprogramowanie i tak samo można było je zmienić w poprzednim na nowsze.
Cytuj:
Rozporządzeni 561 Art. 4 definicje:
"...
d) "przerwa" oznacza okres, w którym kierowca nie może prowadzić pojazdu ani wykonywać żadnej innej pracy, wykorzystywany wyłącznie do wypoczynku;
...
f) "odpoczynek" oznacza nieprzerwany okres, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem;"
w dalszej części czytamy o:
"dzienny okres odpoczynku", "regularny dzienny okres odpoczynku", "skrócony dzienny okres odpoczynku",
"tygodniowy okres odpoczynku", analogicznie skróconym i regularnym.
w Art. 7 czytamy:
"Po okresie prowadzenia pojazdu trwającym cztery i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut, chyba że kierowca rozpoczyna okres odpoczynku.
Przerwę tę może zastąpić przerwa długości, co najmniej 15 minut, po której nastąpi przerwa długości co najmniej 30 minut, rozłożone w czasie w taki sposób, aby zachować zgodność z przepisami akapitu pierwszego."
czyli moim zdaniem nie ma określenia czasowego ile trwa przerwa, a ile odpoczynek, jednak należy rozumieć, że przerwa to pauza wewnątrz jednego dobowego cyklu pracy kierowcy, a odpoczynek oddziela jeden dzień od drugiego lub oddziela tygodnie.
bo może być tak, że kierowca ma regularny odpoczynek tygodniowy od piątku do poniedziałku 8:00, potem rusza na załadunek do 9:00 i z różnych powodów 4h do 13:00 oczekuje na załadunek nic nie robiąc. potem jedzie 4h robi pauzę 45min i o 18:45 znowu rusza, jedzie 2h i 15min i staje na nocleg o 21:00 rozpoczynając odpoczynek dobowy.
czyli odpoczynek był tygodniowy i dobowy, zaś wszystkie pauzy bez względu na ich czas trwania uważa się w myśl 561/2006 za przerwy.
No i dokładnie tak jest z tym że, małe ale co podkreśliłem.
Właśnie że nie wszystkie bo jest jeszcze coś takiego jak odpoczynek dzienny dzielony (3h), więc te Twoje 4h które podałeś nie jest przerwą a odpoczynkiem (2h59min będzie jako przerwa).
Tak z Ciekawości to pauza 3h nie jest przerwą, bo jest odpoczynkiem więc np. jeśli robimy przerwę na kopercie 45min bo czekamy np. na dokumenty to jest wszystko ok. Możemy więc jechać kolejne 4.5h. Ale jeśli czekamy na kopercie 4h nic nie robiąc, tylko czekając np. na znak ciecia do wjazdu to już pauza 3h nie może być zaliczona, i nawet stojąc 5h to nie możemy zrobić 3+9=11.
Żeby było do końca jasne