Zalecenia Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób, CDC – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej:
Czy wirus COVID-19 może przenosić się do systemów kanalizacyjnych?
CDC sprawdza wszystkie dane transmisji COVID-19, gdy informacje stają się dostępne. Ryzyko przeniesienia wirusa, który powoduje COVID-19 przez systemy kanalizacyjne, jest obecnie uważane za niskie. Chociaż możliwe jest przesyłanie COVID-19 ściekami, jak dotąd nie ma dowodów na to, że tak się stało. Wytyczne będą aktualizowane w miarę potrzeby w miarę oceny nowych dowodów.
SARS, podobny koronawirus, został wykryty w nieoczyszczonych ściekach przez okres od 2 do 14 dni. Podczas wybuchu SARS w 2003 r. Udokumentowano transmisję związaną z aerozolami ściekowymi. Dane sugerują, że standardowe praktyki chlorowania ścieków komunalnych mogą być wystarczające do inaktywacji koronawirusów, o ile oczyszczalnie monitorują wolny dostępny chlor podczas oczyszczania, aby upewnić się, że nie został on wyczerpany.
Pracownicy kanalizacji i mający kontakt ze ściekami powinni przestrzegać standardowych praktyk, ćwiczyć podstawowe środki higieny i nosić środki ochrony osobistej (PPE) zgodnie z obowiązującymi zadaniami.
Czy pracownicy mający kontakt ze ściekami powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności w celu ochrony przed wirusem COVID-19?
Operacje oczyszczalni ścieków powinny zapewniać przestrzeganie rutynowych praktyk przez pracowników, aby zapobiec narażeniu na kontakt ze ściekami. Obejmują one stosowanie kontroli inżynieryjnych i administracyjnych, bezpiecznych praktyk pracy i środków ochrony osobistej wymaganych zwykle do zadań roboczych w oczyszczaniu ścieków surowych. Nie zaleca się żadnych dodatkowych zabezpieczeń specyficznych dla COVID-19 dla pracowników zaangażowanych w operacje gospodarki ściekowej, w tym w oczyszczalnie ścieków.
Podstawowe praktyki higieniczne dla pracowników
Myć ręce mydłem i wodą natychmiast po pracy z odpadami bytowymi lub ściekami.
Unikaj dotykania twarzy, ust, oczu, nosa lub otwartych ran i skaleczeń podczas obchodzenia się z odpadami bytowymi lub ściekami.
Po pracy z odpadami bytowymi lub ściekami umyj ręce mydłem i wodą przed jedzeniem lub piciem.
Po pracy z odpadami bytowymi lub ściekami umyj ręce mydłem i wodą przed i po skorzystaniu z toalety.
Przed jedzeniem zdejmij zanieczyszczoną odzież roboczą i jedz w wyznaczonych miejscach z dala od odpadów bytowych i ścieków.
Nie palić ani nie żuć gumy podczas obchodzenia się z odpadami bytowymi lub ściekami.
Otwarte rany, skaleczenia i rany należy przykryć czystym, suchym bandażem.
Jeśli odpady bytowe lub ścieki dostaną się do oczu, delikatnie przepłucz oczy czystą wodą.
Używaj wodoodpornych rękawic, aby zapobiec skaleczeniom i kontaktowi z odpadami bytowymi lub ściekami.
Nosić gumowe buty w miejscu pracy i podczas transportu odpadów bytowych lub ścieków.
Przed wyjściem z pracy zdejmij gumowe buty i odzież roboczą.
Zanieczyszczoną odzież roboczą należy codziennie czyścić 0,05% roztworem chloru (1 część domowego wybielacza na 100 części wody).
Środki ochrony indywidualnej (PPE)
Pracownicy zajmujący się odpadami bytowymi lub ściekami powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, przeszkolenie w zakresie ich użytkowania oraz sprzęt do mycia rąk. Pracownicy powinni umyć ręce mydłem i wodą natychmiast po zdjęciu PPE. Następujący sprzęt ochrony osobistej jest zalecany pracownikom zajmującym się odpadami bytowymi lub ściekami:
Gogle: do ochrony oczu przed rozpryskami odpadów bytowych lub ścieków.
Maska ochronna lub osłona przeciwbryzgowa: w celu ochrony nosa i ust przed rozpryskami odpadów bytowych lub ścieków.
Kombinezony hydrofobowe: chronią przed kontaktem odpadów bytowych i ścieków z odzieżą.
Wodoodporne rękawice: zapobiegające narażeniu na odpady bytowe lub ścieki.
Buty gumowe: zapobiegające narażeniu na odpady bytowe lub ścieki.
Szkolenie pracowników
Cały personel zajmujący się odpadami bytowymi lub ściekami powinien przejść szkolenie w zakresie zapobiegania chorobom. Szkolenie powinno zawierać informacje na temat podstawowych praktyk higienicznych; stosowanie i usuwanie osobistego wyposażenia ochronnego; oraz właściwe przetwarzanie odpadów bytowych lub ścieków. Należy również wezwać pracowników do niezwłocznego zwrócenia się o pomoc medyczną, jeśli wykażą jakiekolwiek objawy podmiotowe lub przedmiotowe biegunki, takie jak wymioty, skurcze żołądka i wodnista biegunka.
Zalecenia dotyczące szczepień dla pracowników
Zalecenia dotyczące szczepień dla pracowników narażonych na ścieki lub odpady bytowe powinny zostać opracowane w porozumieniu z lokalnymi władzami zdrowia. Szczepienia przeciw tężcowi powinny być aktualne, biorąc również pod uwagę potrzebę szczepień przeciwko polio, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Zalecenia zawarte w tym dokumencie oparte są na najlepszych praktykach i procedurach. Zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników mogą się różnić w różnych lokalizacjach, dlatego należy skonsultować się z wyszkolonym specjalistą ds. Bezpieczeństwa
Przetłumaczyłem na ile potrafiłem, trzymajcie się.