Offline
Użytkownik
Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie
Zadzwonił do mnie chłopak mający pewien problem, który jest niestety kolejnym dowodem na to, jakimi bublami prawnymi są kolejne nowelizacje Ustawy o transporcie drogowym.
Mój rozmówca zrobił prawo jazdy kat. C. Ponieważ miał już skończone 21 lat zdecydował się na odbycie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej (140 godzin). Zdał egzamin i uzyskał wpis poświadczający jej odbycie w prawie jazdy.
Potem zrobił prawo jazdy kat. D. Obecnie ma 22 lata a kat. D byłaby mu potrzebna w pracy. Nie wybrał oczywiście kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej (35 godzin) , gdyż ona zawęziłaby jego uprawnienia do pojazdów, które wymagają do prowadzenia kat. D1. Poszedł zatem do ośrodka szkolenia, aby ukończyć kwalifikację wstępną uzupełniającą (70 godzin). I w tym momencie zaczęły się jego kłopoty.
W ośrodku szkoleniowym powiedziano mu, że nie może rozpocząć kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, nawet w wersji „pełnej” (70 godzin) a nie przyspieszonej (35 godzin), gdyż wcześniej, na kat. C odbył kwalifikację wstępną przyspieszoną a nie „pełną”.
No i znowu mamy pole do sprzeczania się, kto ma rację.
Skoro skończył 21 lat, to miał prawo jako posiadacz kat. C ukończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną (140 godzin). Zdając egzamin, zdał część ogólną (20 pytań – część, która w założeniu jest wspólna na obie kategorie) i część specjalistyczną na grupę kat. C/C1/C+E/C1+E (10 pytań).
Do uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej na grupę kategorii D/D1/D+E/D1+E wystarczy odbycie kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i zdanie egzaminu z części specjalistycznej na grupę kat. D/D1/D+E/D1+E (10 pytań). Ów ośrodek twierdzi jednak, że kończąc kwalifikację wstępną przyspieszoną na kat C, choć miał prawo to zrobić ze względu na skończone 21 lat, nie może teraz przystąpić do kwalifikacji uzupełniającej (nawet tej „pełnej” 70-godzinnej a nie przyspieszonej 35-godzinnej.
Argumentacja taka wydaje się absurdalna. Dlaczego?
Zacznijmy od refleksji, co ma zrobić ów mężczyzna przy założeniu, że ośrodek ma rację? Pozostają mu dwa wyjścia:
1. zaczekać do ukończenia 23 roku życia i wówczas ukończyć „bez przeszkód” kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną (35 godzin),
2. ukończyć na grupę kategorii D/D1/D+E/D1+E pełną kwalifikację wstępną (280 godzin).
Rozwiązanie 1 odpada, bo ów mężczyzna potrzebuje już teraz uprawnień do kierowania autobusami, a po drugie, dlaczego niby ma tracić rok czasu?
Rozwiązanie 2 zmusza go zaś do nieracjonalnego wydawania środków pieniężnych w sytuacji, gdy z części wspólnej dla obu grup kategorii ma już przecież zdany państwowy egzamin! Owszem, sam kurs był skrócony (140 godzin) ale miał do szkolenia przyspieszonego prawo ze względu na swój wiek.
Przystępując do kwalifikacji wstępnej uzupełniającej na grupę kategorii D/D1/D+E/D1+E powinien być brany pod uwagę wyłącznie fakt, że posiada już ukończoną kwalifikację wstępną na grupę kat. C/C1/C+E/C1+E, a jego wiek (22 lata) ma jedynie znaczenie rozstrzygające w kwestii tego, czy ma skończyć kwalifikację uzupełniającą w wersji 70-godzinnej czy przyspieszoną w wersji 35-godzinnej.
Odwoływanie się do faktu ukończenia kwalifikacji wstępnej przyspieszonej (140 godzin) jest krzywdzące. Za takim postępowaniem nie przemawiają żadne racjonalne przesłanki, zarówno wyrażone wprost w aktach prawnych, jak i w logice. Forsowanie takiego poglądu przez ośrodek może być traktowane chyba wyłącznie jako próba ponownego zarobienia na kursancie, który musiałby de facto dwukrotnie kończyć kurs kwalifikacji wstępnej i dwukrotnie zdać ten sam państwowy egzamin.
No i w końcu, czy to nie wina obywatela, że państwo przygotowuje ustawodawstwo pełne sytuacji, które nie tylko nie zostały przez odpowiednią regulację rozwiązane, ale i prawdopodobnie w procesie legislacyjnym ustawodawca w ogóle nie przewidział, że mogą się zdarzyć.
_________________
B,
C,
D.
Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii