Cytuj:
A czy orientujesz się, którędy jadą owe transporty? Przez Turcję czy Ukrainę i Rosję?
Wszystko zależy od przewożonego towaru i i jego ilości.
Jeżeli chodzi o auta które należą do Gruzinów to oni jeżdżą tylko i wyłącznie przez UA i RUS. Z tym że to są dostawy typowo całopojazdowe które idą pod zamówienie oddziału, czyt. dalej w Gruzji do magazynu na tzw.
stos.
Jeżeli chodzi o tureckich przewoźników czy bułgarskich podwykonawców firm tureckich z tym już jest różnie. Ponieważ na ogół Turcy nie dowożą bezpośrednio do Gruzji. Oni na ogół dowożą to albo do naszego centralnego magazynu na Bliski Wschód, czyli Stambułu. Albo do ichniejszych magazynów czy portów. Stamtąd towar na ogół płynie do Gruzji. Tak było zanim Rosjanie zniszczyli gruzińskie porty w Poti a my nie mieliśmy w Gruzji oddziału.
Natomiast przesyłki na zamówienie szybkie idą zazwyczaj samolotem. Ale to bardzo drogie rozwiązanie i z niego firma korzysta bardzo rzadko a wręcz incydentalnie (raz na kwartał czy nawet na pół roku).
Ogólnie najczęściej promy do GE odpływają z UA. Ale jakiś czas temu zanim zacząłem w obecnej firmie pracować logistycy robili tak że własnymi zestawami dostarczaliśmy to do Warny (BG). Stamtąd towar płynął statkiem do Poti (GE). Z Poti do Tbilisi już ichniejszym transportem kołowym. Mankamentem tego połączenia był czas. Ale wtedy nie było w GE jeszcze naszego oddziału. I z racji tego koszty też były wysokie, takiej okazyjnej wysyłki.
Obecnie w logistyce mózgujemy czy lepiej dla nas będzie znów wrócić do poprzedniego rozwiązania. Przy wysyłce tak pokaźnego ładunku, czyli 1 -3 zestawów typu tandem miesięcznie operator połączenia Warna - Poti schodzi z ceny. Na dodatek oni robią tak że z naszych zestawów towar jest ściągany w porcie bułgarskim, ładowany na zestaw gruziński który wjeżdża na prom i sobie spokojnie płynie 3 - 4 dni. Poza tym ceny przewoźników są bardzo wysokie. Czasami wyniki na fakturach powodują że sprzedaż naszych wyrobów wychodzi na
zero.
Są też promy z Odessy. Ale problemem są tutaj te kolejki na granicach PL -UA a w zasadzie ich nieprzewidywalność. Trudno coś dokładnie zaplanować.